Święto Matki Bożej Różańcowej

Święto Matki Bożej Różańcowej obchodzone  jest 7 października. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi odniesionego pod Lepanto 7 października 1571 roku.

W 1571 roku turecki sułtan, Selim II chciał podbić Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesna Głowa Kościoła Katolickiego, Pius V usłyszawszy o tym, podjął wówczas modlitwę różańcową  i doznał wizji, w której zobaczył Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem, ponad walczącą flotą pod Lepanto. Nagle wiejący wiatr uniemożliwił walkę muzułmanom i zaczął sprzyjać chrześcijanom, dzięki czemu udało się powstrzymać Turków.

Rzeczywiście chrześcijanie podczas walki pod Lepanto odnieśli sukces. Papież Pius V wiedział iż jest to cudowne ocalenie Europy, właśnie dzięki Maryi i ustanowił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. Wówczas to święto było obchodzone tylko w kościołach, gdzie były Bractwa Różańcowe. Jednakże po kolejnych zwycięstwach nad Turkami odniesionych pod Belgradem w 1716 roku, decyzją papieża Klemensa XI rozszerzono święto na cały Kościół. W 1883 roku papież Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami” . Natomiast w 1885 zalecono by w przez cały październik odmawiać różaniec.

Źródło: www.radiomaryja.pl za brewiarz.pl